היכל התהילה של המדע הבדיוני הישראלי

רשימת ספרי המד"ב העבריים הטובים והחשובים
ביותר ב-110 השנים האחרונות

אלי אשד


(גירסה מקוצרת של מאמר זה הופיעה ב"המימד העשירי" מס '5 תחת השם "12 הגדולים" ב-1998 )

ספרות המדע הבדיוני הישראלית המקורית היא חלק נידח לגמרי של ספרות המד"ב הכללית, אך למרות זאת יש לה היסטוריה עשירה למדי. סיפור המדע הבדיוני המקורי הראשון (בעברית מודרנית לפחות ) סיפורו של אלחנן לוינסקי "מסע לארץ ישראל בשנת ת"ת לאלף השישי" הופיע עוד לפני 110 שנים ב-1892, ומאז הופיעו מאות ספרים וסיפורים של מד"ב ופנטסיה מקוריים.

רוב קוראי המדע הבדיוני הישראליים אינם מודעים כלל לעצם קיומה של הספרות המקורית, וגם אם הם כן מודעים יעדיפו תמיד לקרוא ספרות מד"ב זרה בתרגום או במקור. ויש בכך מן הצדק שכן יש להודות שחלק גדול של ספרי המדע הבדיוני העבריים הם במקרה הטוב חיקוי עלוב של מודל אמריקני כלשהו ובמקרה הרע בלתי ניתנים לקריאת אדם.

רק בשנים האחרונות ממש החל מצב זה להשתנות כתוצאה מהופעתם של הפורומים של המד"ב שבהם מופיעים סיפורי מד"ב מקוריים רבים שמראים על שיפור גובר והולך ברמת הכתיבה בתחום זה, עד כדי כך שבשנים האחרונות כבר התחילו לחלק פרסים לסיפורים מקוריים כאלה, והמדהים מכל אף יש דיבורים על חלוקת פרס "גפן" לספרות מדע בדיוני לספר מדע בדיוני ישראלי !

ועם כל זאת יש כמה ספרי מד"ב ישראליים שהם לדעתי בעלי איכויות מסוימות: אלה יכולות להיות ספרותיות (אלה יש להודות הם נדירים ביותר,) רעיוניות בעצם הרעיונות החדשים למחשבה שהם מעלים, ובידוריות טהורות בעצם ההנאה שהם גורמים לקורא .

לרגל חגיגות 110 שנות קיומו של המדע הבדיוני המקורי להלן רשימה סובייקטיבית לחלוטין של "היכל התהילה" של המד"ב הישראלי, רשימת 40ספרי המד"ב המקוריים החשובים והטובים ביותר בעיני או בכל אופן החביבים עלי אישית.

כפי שניתן יהיה לראות מהרשימה אינני עושה כל הבחנה בין ספרים המיועדים למבוגרים ובין אלה המיועדים לילדים. הקריטריון הקובע היה שכולם יעסקו בנושאים שהם בבירור מדע בדיוני. כמו כן יש עירבוב של סוגים. לצד הרומאנים של המד"ב הכנסתי גם קבצי סיפורים והוספתי אף ספר פנטסיה אחד מעולה במיוחד ושלשה ספרי קומיקס, שניים מהם מד"ב ואחד מהם פנטסטי. הרשימה מופיעה בסדר כרונולוגי של שנת הוצאת הספרים.

 1. מסע לארץ ישראל בשנת ת"ת לאלף השישי - מאת אלחנן לוינסקי . פורסם לראשונה במגזין "פרדס" במאי 1892 וכספר מיוחד ב-1893. האוטופיה העברית הראשונה, סיפור מסע במדינה יהודית בארץ ישראל בשנת 2040. ספר שהייתה לו השפעה גדולה על החשיבה הציונית ועמד במרכז ויכוח בין שני המנהיגים הציוניים "אחד העם" והרצל על כיצד צריכים להיות פני המדינה היהודית בעתיד, קוסמופוליטית אירופית כפי שרצה הרצל ותיאר באוטופיה שלו (בגרמנית ) "אלטנוילנד" או עברית לאומית כפי שתיאר לוינסקי בספר שלו.

 2. ירושלים הבנויה : חלום בהקיץ - מאת בוריס שץ (הוצאת ירושלים , 1924) .ספר שאותו כתב מייסד האקדמיה לאמנות "בצלאל". בספר שנכתב עוד ב-1918 מתאר המחבר מסע לעתיד אוטופי בארץ ישראל שבו בית ספרו הוא מרכז כל התרבות והיצירה, ובו יש גם תעשיית קולנוע עברית. בחברה שמתוארת יש בין השאר מה שאנחנו היינו מכנים "מין חופשי".

 3. בלוז - מאת יעקב כהן, (הוצאת יהשע צ'צ'יק , 1939). מחזה של משורר עברי ידוע ביותר בתקופתו (אם כי שכוח לחלוטין כיום) המתאר עיר נסתרת של בני אלמות המתגלה בידי אדם מהעולם החיצון. כתוצאה מכך מוצאים עצמם תושבי העיר האלמותיים בפני משבר אידיאולוגי ודילמה חמורה: האם לחשוף את עצמם ביפני העולם החיצון ולחלוק עימו את סודותיהם או לשמור על הבידוד השקט והסטגנציה המוחלטת שהייתה מנת חלקם עד עכשיו?

  המחזה כתוב בשפה מליצית ביותר שכיום מעוררת גיחוך אך כולל רעיונות מעניינים ביותר על נושא חיי האלמוות והצורך בהם (רעיון שהוא בניגוד מוחלט לרוב סיפרי המד"ב בנושא שרואים באלמוות קללה וכמביאים לשעמום מוחלט).

  לכהן הייתה אידיאולוגיה שלמה על הצורך והיכולת של המין האנושי לנצח את המוות ולהשיג בני אלמוות באמצעות המדע ועם האלמוות לכבוש את הכוכבים, אידיאולוגיה שאותה הציג בפירוט במחזור הפואמות אריאל .

  בלוז היה במשך שנים חלק מתוכנית הלימודים בספרות של בתי הספר , יצירת המדע הבדיוני המקורית היחידה שהגיעה למעמד זה, לפני סיפוריו הפנטסטיים של אתגר קרת.

 4. ישראל בשנת 2000. מאת - "ס. גולדפלוס" (הוצאת הספר , 1951). ספר שנכתב בידי סופר בלתי ידוע שמתאר את פני מדינת ישראל טכנולוגית, חברתית ופוליטית בשנת 2000 לאחר "אינתיפאדה" של בעלי חיים ובשנת 2050 . הספר יצא לאור מחדש בשנת 2002 בידי הוצאת בבל .

 5. תעלומת הצלחת המעופפת מאת - מנחם תלמי , אייר :מ. אריה , (הוצאת עמיחי 1955) סיפור של נער ש"נחטף" בידי צלחת מעופפת לכוכב נוגה , צופה בחייהם האוטופיים של אנשי הכוכב ובאולימפיאדה הבין כוכבית בינהם ובין אנשי המאדים ולבסוף חוזר לכדור הארץ. במקור הופיע סיפור זה בהמשכים ב"דבר לילדים " ב-1954 וזכה להצלחה גדולה.

 6. הבלשים הצעירים טסים בירח מלאכותי מאת -אבנר כרמלי (שרגא גפני) איורים מ. אריה (הוצאת א. זלקוביץ, 1958). חבורת נערים ונערות מצטרפים לטיסה בירח המלאכותי הישראלי הראשון (שנשלח בתגובה לשליחת הלוין הרוסי הראשון ב-1957) . הם נוחתים בכוכבים שונים שמתגלים כל אחד כזהה לכדור הארץ אך בשלב התפתחות היסטורי שונה וההיסטוריה שלו היא בשלב אחר של תקופת התנ"ך ! (כך שהמסע בחלל הופך גם למעין מסע בזמן ) .

  בכוכב אחד הם פוגשים את עשיו בכוכב אחר את יוסף הכלוא בכוכב שלישי את שמשון הגיבור ובכוכב רביעי את יהושע בן נון . ספר שעדיין מבדח בשוביניזם הישראלי הבלתי מוסתר שלו אך בו בזמן גם מסרב לקחת את עצמו יותר מידי ברצינות ומהווה פרודיה מוצלחת על ספרי המד"ב העוסקים בגילוי עולמות חדשים.

  מצד שני ספר זה מסמל אולי יותר מכל אחד אחר את רוח האופטימיות של ספרי המד"ב הישראליים בשנות החמישים עד השבעים והאמונה ביכולתו של הישראלי לבצע כל דבר ולהגיע לכל מקום. המחבר שרגא גפני חיבר תחת השם "און שריג " את סדרת הפנטסיה המצליחה ביותר בכל הזמנים בספרות הילדים העברית "דני-דין הרואה ואינו נראה" שרצה מ-1961 ועד עצם היום הזה.

 7. מסע הפלאים בין הכוכבים . מאת- אלישע גלזר, איירה זיוה שישא (הוצאת נגוהות ,1960). סיפור "חטיפתו של ילד מכדור הארץ בידי חייזרים ומסעו לכוכבים אחרים כמו פלוטו ועולמות שונים מחוץ למערכת השמש, וסיפור חזרתו לארץ 24 שנים לאחר חטיפתו.

  המחבר גלזר חיבר גם סדרת ספרים על הרפתקאות חבורת נערים בצוללת ואת הספר "ימי אטלנטיס האחרונים" שכולל את סיפור חשיפת אטלנטיס בידי מדענים ישראלים מודרניים וגילוי גזע של אנשים תת ימיים בעלי זימים .

 8. הרפתקאותיו של קפטן יונו מאת - אלי שגיא אייר מ. אריה. הוצאת א. דר/קרני , 1963-1965 ) (הסדרה נחשבת כאן כיחידה אחת) . סידרה שכללה שלושה ספרים:
  1. על הכוכב המיסתורי .
  2. בשליחות מסוכנת.
  3. בין שודדי מערכת השמש. סידרת "הרפתקאות החלל" המקורית המוצלחת ביותר בשפה העברית. הסידרה תיארה את הרפתקאותיו של הנער יונו שעם חברתו וינה מצטרף בשנת 2007 לאנשי צוות חללית שבכל ספר חוקרים כוכב אחר במערכת השמש, תוך כדי מאבק באויב קבוע אנשי כוכב צדק "שודדי מערכת השמש".
    הרפתקאותיו של קפטן יונו
    (באדיבות האגודה הישראלית
  למד"ב ולפנטזיה © )

  מה שייחד סדרה זאת הייתה העלילה המתמשכת שלה כאשר כל ספר הוא המשך ישיר של הקודם והמתח האמיתי שהיה קיים בסיפורים. העלילה המרכזית בסידרה עסקה בחיפוש אחר אנשי צוות ספינה קודמת שנחטפה בידי אנשי צדק בכוכבי לכת שונים מרקורי ונוס, וצדק עצמו והמאבק בגזעים השונים והעוינים של כוכבי הלכת השונים כמו אנשי הכפור ואנשי החום הנאבקים אלה באלה במרקורי והיצורים בעלי ארבע הזרועות של נוגה המתכננים להשמיד את כדור הארץ.

  בסידרה היה אמור לצאת ספר נוסף "בממלכת מאדים האבודה" ובמהלך הסידרה רמז המחבר כי לגיבוריו צפויים הרפתקאות נוספות עם "הרובוטים ממאדים" "היצורים הנצחיים משבתאי " ו"גאוני השאול מאורנוס". אך למרבה הצער ספרים נוספים אלה לא יצאו מעולם . המחבר עבר לכתיבת קומדיות מצליחות כמו "אמי הגנרלית " וסדרות טלוויזיה כמו "המסעדה הגדולה" והמד"ב הישראלי איבד סופר מוכשר יחסית.

 9. מסתרי הגבול הנעלם מאת - שמעון צבר, אייר המחבר (הוצאת עם עובד, 1966.) ספינת החלל של ילד חייזר בעל אינטליגנציית על מתרסקת על אדמת ספרד. חבורת ילדים מנסה לגונן על החייזר מפני נסיון השלטון להשתלט עליו ולהשתמש בו לצרכיו הנבזיים . לבסוף החייזר גורם כמעט לפריצת מלחמה בין ספרד ופורטוגל אך מונע מלחמה זאת על ידי כך שהוא מבלבל את שני הצבאות האויבים לחלוטין.

  ספר הרפתקאות לילדים אינטליגנטי ומרתק שיש בו גם אלמנטים סטיריים חזקים כנגד המדיניות הלוחמנית והאלימה של השלטון באשר הוא ופחדו מכל מה שאינו מובן לו, והתנהגותם המטומטמת של כלי התקשורת התומכים ומעודדים מדיניות זאת. הספר מזכיר בהרבה יותר משמץ את הסרט "אי טי" של סטיבן שפילברג שכידוע יצא למסכים שנים מאוחר יותר.

  הסופר (גרפיקאי במקצועו) אף הכליל בספר דפים מעיתון הכוללות את החדשות על גילוי החייזר מלוות בכמויות נכבדות של שוביניזם ספרדי במה שהוא בבירור פרודיה אכזרית על העיתונות הישראלית. לאחר מלחמת ששת הימים עזב צבר את הארץ במחאה כנגד כיבוש השטחים והפך לפעיל שמאל אנטי מלחמתי קיצוני בחו"ל.

  לפני מספר שנים פירסם ספר הדרכה על "כיצד להפסיד במלחמות" המתקיף בארסיות את טימטומו של השילטון.

 10. בחזרה מן השחקים מאת - ערן שורר , אייר מאיר מוזס , (מסדה ,1968) . חבורת ילדים נחטפת בידי מדען מיסתורי בחללית המוסווה כצריף. הם מגלים שהמדען הוא למעשה חייזר בעל מוח אלקטרוני. הם נלקחים לכוכבו לאחר שהם עורכים מסעות לעולמות שונים ומגלים שהחייזרים מתכוונים לבצע עליהם ניסויים ולהתקין בהם מוח אלקטרוני. לבסוף הם מצליחים להימלט בעזרת מדען נאס"א שנחטף גם הוא בחזרה לכדור הארץ .

  סיפור מרתק ביותר לנוער שמצליח להעביר, אולי טוב יותר מכל סיפור מד"ב אחר לילדים בעברית את הזרות של החייזרים המופיעים בסיפור, אך בו בזמן המחבר מקפיד שלא להפוך אותם לנציגי הרשע סתם ואף יוצר סימפטיה מסוימת כלפיהם. יש בסיפור אפילו רמזים לכך שהגיבורים מודעים לכך שהם רק דמויות בסיפור...

 11. קיסר הכוכב הסגול מאת - "א. בנש" (שם בדוי) , (הוצאת רמדור , 1968) . הספר הראשון
  קיסר הכוכב הסגול
  (באדיבות האגודה הישראלית
  למד"ב ולפנטזיה © )
  בסדרת "ראל דארק כובש החלל" . סידרה זאת שהוצגה כמתורגמת מאנגלית הייתה למעשה כולה פרי יצירה ישראלית מקורית . גיבור כל ספר היה האסטרונאוט ראל דארק , אך מאחר שכל ספר בששת הספרים שהופיעו בסדרה נכתב בידי מחבר אחר התרחש כל ספר ביקום שונה לחלוטין מזה של קודמו והקשר היחיד ביניהם היה שמו הקבוע של הגיבור ראל דארק.

  "קיסר הכוכב הסגול" שהיה הראשון והמוצלח בספרי הסידרה הוא אותו דבר נדיר מאין כמוהו בספרות המד"ב העברית, ספר מדע בידיוני הומוריסטי.

  הספר מתאר את הרפתקאותיהם של ראל דארק ואנשי ציוותו האקסצנטריים בשנת 2222 כאשר הם יוצאים למערכת פרוקסימה קנטאורי למצוא בו כוכב שבו יוכל המין האנושי להתיישב. בדרכם הם עוברים בכוכב פלוטו המאוכלס ביצורים בלתי נראים אך משוגעים לבירוקרטיה, ולבסוף כאשר הם מגיעים לכוכב הלכת המיועד הם מוצאים שהוא מאוכלס הן בגזע מפלצות ידידותיות ה"סונוריים" (שאחת מהן מאמצת את ראל דארק לבן למרות מחאותיו) והן בגזע של גונזילות ענקיות בגובה מאה מטר ה"זולוחים". שלושת הגזעים המסוכסכים, "הפלוטונים" , בני האדם וה"סונורים" נאלצים לשתף פעולה כדי להלחם ב"זולוחים". זהו ספר מבדח באמת המזכיר מידי פעם בסיגנונו את יצירותיהם של רוברט שקלי ואפילו של דוגלאס אדאמס. אף לא אחד מחמשת הספרים הבאים בסדרה לא הגיע לקרסוליו של "קיסר הכוכב הסגול".

 12. פרגוד הבדולח מאת - יהושע גרנות ,(הוצאת אותפז , 1969) . רומן מד"ב על ישראל בשנת 1989 כאשר ישראל היא מדינה כמעט טוטליטרית המדכאת את אזרחיה ובפרט את הערבים . גיבור הסיפור הוא חבר מחתרת המתכננת להפיל את המשטר.

 13. זוהר הארגמן מאת - יוסף עופר . (ביתן 1970). בשנת 1975 מתגלה שאורגניזם מהחלל החיצון מנסה מאז ימים קדומים להשתלט על כדור הארץ כדי להתישב בו וזאת על ידי יצירת דחף ההרס והמלחמה במין האנושי. הסיפור מתאר את המאבק במדען הנאצי שמשמש ככלי של האורגניזם.

 14. המסע השלישי של האלדברן מאת -דן צלקה . איורים : אהרון אלקלעי, (הוצאת הקיבוץ המאוחד , 1979). אולי ספר המד"ב הישראלי הטוב ביותר לנוער (ואין פלא בכך שכן הוא נכתב בידי סופר ישראלי מהשורה הראשונה) .

  ילד מצטרף לניסוי של מסע בזמן שבאמצעותו הוא נוסע לתקופות שונות בתולדות הארץ החל מתקופת התנ"ך דרך תקופת שלטון הרומאים בארץ וכלה בתקופת האימפריה הביזנטית שבמהלכה הוא יוצר קשר הן עם רובוט שנשלח בידי אינטליגנציה זרה לכדור הארץ והן עם נוסע אחר בזמן. זהו ספר שאוירת המסתורין שבו אינה מרפה מהקורא עד העמוד האחרון ומעבר לו.

 15. צבוע בקורונודי מאת -דוד מלמד , (הוצאת תמוז , 1980) . אוסף של שבעה סיפורי מדע בדיוני קצרים שכמה מהם הופיעו במקורם במגזין "פנטזיה 2000 ". כמה מהסיפורים הם מוצלחים במיוחד והאוסף בהחלט ראוי לקריאה גם היום . המחבר מלמד חיבר מאז את ספר המד"ב הדיסטופי החלום הרביעי:יומן אירועים (הוצאת ספרית הפועלים ,1986) סיוט עתידני מזוויע המתאר את חורבנה של מדינת ישראל לאחר שורה של מלחמות עם הערבים .

 16. הדרך לעין חרוד מאת- עמוס קינן , (עם עובד , 1984). יצירת המד"ב הישראלית הידועה ביותר שעוררה סערה עם פירסומה ואף נעשתה לסרט (שבין שחקניו היתה אלכסנדרה מוסוליני נכדתו של הדוצ'ה ולעתיד ממנהיגות המפלגה הפשיסטית האיטלקית, כאן היא הופיעה בתור חיילת ישראלית!).

  סיפור בריחתו של גיבור אנונימי במדינת ישראל עתידנית הנשלטת בידי דיקטטורה צבאית, בדרכו מגלה הגיבור שהדיקטטור הצבאי שואף לשנות את ההיסטוריה היהודית באמצעות מכונת הזמן שברשותו ולגרום לנצחון היהודים בכל המלחמות והמרידות שבהם היו מעורבים. הוא עוצר תוכנית שטנית זאת. ספר שאפשר להתנגד לדיעותיו הפוליטיות אך אי אפשר להתעלם מעוצמתו הספרותית.

 17. פונדקו של ירמיהו מאת -בנימין תמוז ,(כתר , 1984). סיפור עתידני מצמרר על מדינת ישראל בעתיד שבה שולטים החרדים שלטון מוחלט ונאבקים זה בזה תוך כדי שהם מדכאים את אחרוני החילונים שנשארו.

 18. לונה : גן העדן הגנטי מאת - מואב,רם . (ביתן , 1985). מדען מתקופתנו קופץ בזמן למושבה בירח בשנת 2033 שבה עוסקים בהשבחה גנטית של המין האנושי . הספר הוא המשך של ספר קודם של המחבר על נושא ההשבחה הגנטית בשם זרמת חכמים (ביתן , 1985).

 19. המלאכים באים מאת -יצחק בן נר . (כתר , 1987). עוד סיפור עתידני מצמרר על מדינת ישראל במאה ה-21 שנשלטת בידי חרדים המאיימים על עצם קיום החילוניים. בן נר חיבר גם את הנובלה "אחרי הגשם" שתיאר מדינת ישראל בעתיד אנרכי ומפחיד.

 20. שנת הו"ו 6000 מאת - אריה נחשון (הוצאת המחבר , 1990). מדען מגלה שהעולם עובר תקופות קיום מחזוריות של 6000 שנה שבהם הכל חוזר על עצמו בדייקנות בניהולה של אינטליגנצית על מיסתורית, הסיפור מתאר את מאמציהם של גזע חייזרים וכמה בני אדם נבחרים לעצור את המחזוריות הזאת. רעיון הסיפור הוא מרשים מאוד, אם כי הכתיבה הרבה פחות.

 21. כתר הדרקון מאת - אורי אורלב , אייר אבנר כץ . (הוצאת כתר , 1991). פנטזיה לנוער עם אלמנטים חזקים מאוד של מד"ב. בכוכב אחר שיושב בעבר הרחוק והנשכח בידי אנשי כדור הארץ שוכנים בני אדם בשתי מדינות יריבות ששכחו את כל הטכנולוגיה של העבר. באחת המדינות שוכנים אנשים בעלי כישורים טלפתיים המסוגלים לתקשר עם דרקונים. מזכיר, וכנראה לא במקרה, את סדרת הדרקונים של אן מק-קפרי אבל זהו ספר בעל עוצמה משלו.

  אורלב שהוא חובב מדע בדיוני ותרגם לעברית את כמה מספריו של סטניסלב לם חיבר מאז ספר פנטסיה מצוין לילדים בשם שירת הלוייתנים (אייר מישל קישקה הוצאת כתר, 1997 ) סיפורו של נער שמגלה שיש לו כישורים על טבעיים שאותם ירש מסבו להיכנס לחלומותיהם של אנשים אחרים ולהכניס אותם לחלומותיו. לאחרונה זכה אורלב שהוא אחד מסופרי הילדים והנוער המוערכים ביותר בישראל לפרס "זאב" על מפעל חיים בספרות ילדים.

 22. מלחמת בני ארץ בבני שחת מאת - דן צלקה אייר אהרן אלקלעי (הוצאת עם עובד 1992). הספר שהוא בעיני ספר הפנטסיה המשובח ביותר בעברית לבני הנעורים, סיפור מאבקו של נער בגזע השדים המאיימים להשתלט על העולם בימי שלמה המלך, ומסעו אל העיר בני האלמוות לוז.

 23. עבודת נמלים מאת - יבשם עזגד, (ספרית פועלים , 1992). בכדור הארץ שלאחר מלחמה גרעינית שורדים רק שני סוגי נמלים שכל אחד מהם מפתח אינטליגנציה מסוג אחר. אחד מהם בצורת אינטליגנציה קולקטיבית והשניה אינטליגנציה מסוג המוכר לנו יותר. בני האדם שורדים רק בתחנת חלל מסביב לכדור הארץ וניסיונותיהם להתיישב מחדש בכדור הארץ ולתקשר עם הנמלים מסתיימים לבסוף בכישלון.

  אך המחבר משאיר בסוף הספר פתח לאופטימיות (ואולי לחרדה ?) כאשר בני האדם יוצרים קשר ראשוני עם גזע זר מכוכב אחר (ובכך יוצר פתח לספר המשך, שבכל אופן לא יצא עד כה)...

  ספר המנסה לתאר בצורה רצינית צורות אינטליגנציה זרות באמת , ובו בזמן מציג תפיסה צינית ביותר של המין האנושי כפי שרואות אותו הנמלים האינטיליגנטיות כיצורים המרוכזים לחלוטין בעצמם ומהווים סכנה לכל הסובב אותם . הנמלים מופיעים כדמויות סימפטיות בהרבה מרוב בני האדם המופיעים בספר...

 24. מעוף כלולות מאת- יבשם עזגד (הוצאת כתר,1993). ספרו השני של עזגד שבו הוא מתאר עתיד שבו המדענים והאינטליגנציה בכלל פועלים רק במחתרת ומסתבר שהמין האנושי (כמו הדינוזאורים בעבר הרחוק) עומד לעבור את השלב הבא באבולוציה שבו יהפך לצרעות. בספר יש רעיונות מענינים ביותר כמו השימוש בפסוקים מהתנ"ך על מנת לרמוז על השינויים האבולוציוניים שבהם הוא עוסק. בעת הוצאתו לאור נמצא מי שהגדירו כ"ספר המד"ב הישראלי האמיתי הראשון ".

 25. רב שאנן נגד בנו של גודזילה כתב וצייר דודו גבע , (הוצאת מודן , 1993). ספר עלילותיו של גיבור העל הישראלי האולטימטיבי במאבק כנגד משפחת דינוזאורים רצחנית שמאיימת על שלום היקום (ועסוקה אגב כך באכילת סטיקים מבשר מדעני הבסיס) . רב שאנן מצליח במשימתו אך היקום מושמד בכל זאת, אך הרפתקאות נוספות של הגיבורים הובטחו בסוף הסיפור (ואנחנו עדיין מחכים) .
  מלחמת היהודים 2
  (באדיבות האגודה הישראלית
  למד"ב ולפנטזיה © )

  ההומור המטורף של גבע בשיאו בפרודיה מטורפת על המד"ב על קומיקס מד"ב ועל כל דבר אפשרי מתחת לשמש ומחוצה לה.

 26. מלחמת היהודים 2 מאת - ראובן רופין. (הוצאת ירון גולן, 1994). אחד הספרים המקוריים הבודדים בשפה עברית בז'אנר "ההיסטוריה החלופית" שהוא בו בזמן מחזיק בשיא עולמי של הרומן הארוך ביותר בז'אנר זה בכלל : 2 כרכים וכ800 עמודים!

  תיאור מפורט ביותר של מציאות חלופית שבה היהודים ניצחו במרד הגדול כנגד הרומאים בשנת 70 לספירה כתוצאה משימוש בשיטות לוחמה מתוחכמות ואמצעים טכניים חדשים. לאחר הניצחון הגדול במרד מקימים היהודים מדינה עצמאית אך זאת מתחילה לשקוע לתוך סיכסוכים פנימיים בין דת ומדינה מהסוג המוכר לנו היטב בישראל המודרנית...

  הספר הוא ארוך מידי ומלא בקטעים מיותרים אך עלילתו על שפע הפרטים שבה מרתקת ומשכנעת ומעל לכל מעוררת למחשבה : מה היה קורא אילו?

 27. תיקון : מסע מיסטי אל סוד הקיום מאת - גיל אילטוביץ. (הוצאת ירון גולן , 1994). סיפורו של חייזר שלאחר מחקר בלשי ארוך מגלה כוכב אחר שבו בוצע בעבר הרחוק בידי בני גזעו ניסוי ארוך טווח ביצירת עם חדש ודת חדשה כחלק ממחקר סוציולוגי . העם הוא עם ישראל והדת היא היהדות . ספר שהוא אחד המוצלחים מהספרים המרובים בעברית שמנסים לתאר את התנ"ך כסיפורם של חייזרים המתערבים בתולדות המין האנושי.

 28. הקוף הפטפטן מאת - עמי דביר, (הוצאת ספרית מעריב, 1995). שני ישראלים שנלקחים אל מחוץ למערכת השמש מגלים את סוד הבריאה של האנושות בידי גזע חייזרים שספר "בראשית" מתאר את עלילותיהם, וכי ספר בראשית עצמו נכתב בידי אחד החייזרים. אלא שלמרבית ההפתעה(?) החייזרים מתגלים כיצורים שהם רחוקים מאוד מלהיות "עליונים" בלשון המעטה, מה שמסביר את האיכות המוסרית והרוחנית הנמוכה של היצורים שנוצרו על ידיהם .

  ספר זה הוא ספר המשך לספר אבימלך עולה בסערה השמימה (ספרית מעריב 1993) שמתאר את חייו של בן לניצולת שואה שנימצא בקשר קבוע עם החייזרים ספר שעורר תשומת לב רבה בכלי התקשורת.

 29. ים השמשות מאת - אילן עמית , (הוצאת ירון גולן 1996). סיפור המתואר משלוש נקודות מבט שונות בשלוש תקופות שונות.
  • תקופה אחת היא בעתיד הרחוק כאשר הדולפינים הם המין הדומיננטי בכדור הארץ ואחד מהם מוצא עדויות לקיומה של אינטליגנציה קודמת ובלתי ידועה היא המין האנושי שנחרב באסון מיסתורי...
  • הסיפור השני מתרחש בימינו כאשר ארכיאולוג מוצא עדויות לכך שהדינוזאורים הושמדו באסון מיסתורי ומכוון וכי אסון מאותו הסוג מאיים מיידית על המין האנושי...
   2020 חמוטל שבתאי
  • ונקודת המבט השלישית היא של אינטליגנציה "אלוהית" המכוונת את התפתחות החיים והאינטליגנציה בכדור הארץ לאורך ההיסטוריה לפי ראות עיניה.
  איכות הכתיבה בספר אינה מזהירה (אך אותו הדבר נכון לגבי מרבית הספרים ברשימה) אך הרעיונות המוצגים מסקרנים ביותר, וזהו אחד הניסיונות המועטים הידועים לי במד"ב או מחוצה לו לתאר ישות שמבחינתנו אין הבדל בינה ובין אלוהים בצורה מפורטת ומשכנעת למדי.

 30. 2020 מאת - חמוטל שבתאי (הוצאת כתר , 1997). סיפורה של מגיפה קטלנית שפושטת בכל העולם בשנת 2020 ותיאור הנסיונות הנואשים לעצור אותה. ספר מרשים שהוא גם ספר המד"ב העבה ביותר שהופיע בעברית ( 638 עמודים!).

 31. אייס מאת אסף גברון , (גוונים , 1997). רומן על גיבור רצחני ועלילותיו מימינו ועד לעולם העתידני של שנת 2031 שבו יש זיהום אקולוגי חמור ביותר.

 32. פרופיל 107. כתב - אורי פינק וציירו קורן שדמי ומיכאל נצר , (הוצאת מודן 1998). סיפור של היסטוריה חלופית על ישראל שמוגנת בידי גיבורי על לא הרואיים במיוחד ובראשם הגלגול המודרני של גיבורו הראשון של פינק "סברא מאן". יצירת המופת של הקומיקאי אורי פינק , שמרבה ליצור סיפורי מד"ב בקומיקס.

 33. במדינות השמים. מאת -שלמה שובל , (הקיבוץ המאוחד , 1998). קובץ של קטעים שיריים וסיפורי מדע בדיוני קצרצרים שחלקם הם מרשימים ברעיונות שהם מעבירים לקורא אם כי מטבע הדברים הטקסטים הם אינם מפותחים כלל .
  הדרך לגן עדן
  (באדיבות האגודה הישראלית
  למד"ב ולפנטזיה © )

  שובל שהוא משורר של שירי מד"ב חיבר מאז ספר בעל אופי "כמו מד"בי" למה העב"מים טסים בדרך כלל בשלשות ומדוע החייזרים לא אוהבים להצטלם (כרמל , 2000). רשמיו של חייזר בכדור הארץ שכוללים קטעי שירה והומור רבים.

 34. הדרך לגן העדן מאת - גייל הראבן (הוצאת כתר , 1999). קובץ סיפורים הבוחנים את ההשלכות של טכנולוגיות ההנדסה הגנטית על אנשי העתיד. באופן יוצא דופן, ספר מד"ב טהור זה זכה לשבחים רבים גם ממבקרים "רגילים".

  הראבן נחשבת לאחת הסופרות הצעירות המוכשרות ביותר כיום. גם בקובץ הסיפורים שלה ארוחת ערב עם אימא (זמורה ביתן , 1993) יש סיפור בשם "בלינד דייט" על עתיד שבו האנשים מסתכלים בזלזול וסלידה על קשרים רגשיים ארוכי טווח, סיפור ששוב אינו נראה כעתידני.

 35. הארץ המובטחת מאת - ברוך פריגת . (הוצאת הד ארצי , 1999). בעתיד שבו כל היהודים חיים בגטו שהעולם מסביבו הוא מסתורי ובלתי מובן לחלוטין , רק זוג צעיר אחד מעז לצאת החוצה ולגלות אתה אמת על עולמם . סיפור שהוא יוצא דופן בספרות הישראלית בתיאור הסימפטי יחסית שיש בו של חברה חרדית עתידנית.

  ברוך פריגת כתב גם קובץ סיפורים עתידניים בשם שידוכי מחשב : לא יאומן כי ימוחשב (הוצאת דליה פלד , 1983) .לאחרונה הוא מפרסם שתי סדרות מד"ב ופנטסיה לילדים בשם "קרן אלפה" סיפורים המתרחשים במסגרת משחקי מחשב בעולם פנטסטי ו"מילימטר " על מאבקה של ילדה במדען גמד מטורף השואף לכבוש את העולם.

 36. ביצה של שוקולד מאת - מנואלה דבירי, (ידיעות אחרונות , 2000) .שעסק בנושאי קבלה ובעתידה של מדינת ישראל בצורת סיפורים קצרים מדעיים בדיוניים, שמסתיימים לבסוף בסיפור על מקובל שמביא שלום ואוטופיה לעולם.

 37. הנוכרי בסבך הגדה מאת - שריאל שני , (ידיעות אחרונות, 2000). מותחן מוצלח על המרדף אחר תגלית גנטית שביכולתה לעצור את הזיקנה והתגלית של הוכחות של ביקורם של חייזרים בכדור הארץ בעבר הרחוק שהתערבו בהתפתחות האנושית.

  רוח אנושית בכוכב - אבי סגל

 38. רוח אנושית בכוכב מאת - אבי סגל (ידיעות אחרונות, 2001). על בני משפחה אנושית יהודית דתית שנחתו בכוכב אחר לאחר חורבן כדור הארץ ועל ניסיונותיהם הנואשים להבין את החייזרים ששוכנים שם ועל נסיונם של אלה להבין אותם. ספר מד" ב מעניין במיוחד לילדים ולנוער ושנכתב באופן לא רגיל מנקודת מבט דתית, בהחלט יוצא דופן.

 39. מסע הציד של באבא . כתב וצייר - שי צ'רקה. (מודן 2001). סדרת בבא על עלילות יהודי קדמון, היא משיאי הקומיקס בעברית בשנים האחרונות, בשימוש שהוא עושה ברעיונות דתיים ובהומור כמעט חילוני.

  סיפור זה שבו בבא מחפש אחר חיות דמיוניות המוזכרות בתלמוד כמו הלויתן והשמיר באיזורים בלתי ידועים הוא שיא הסדרה עד כה.

 40. לפעמים זה אחרת מאת -ורד טוכטרמן. (הוצאת אופוס , 2002). קובץ סיפורים חדש מאת סופרת צעירה שכל אחד מהם מציג סיטואצית מדע בדיוני ידועה בדרך חדשה ומפתיעה. הסופרת היא מתרגמת וותיקה של ספרי מד"ב ופעילה מאוד בפורומים השונים למד"ב ברשת.

אם היה פרס גפן "רטרואקטיבי" לספרות מדע בדיוני ישראלית שפורסמה בעבר הייתי מציע לבחירה את ספרי הרשימה זאת.


קישורים

היכל התהילה של הקומיקס הישראלי

על תולדות המד"ב בעברית

חזיונות העתיד של כותבי העבר

ישראל בשנת 2000

על סדרת "קפטן יונו" מכוכב חמה ועד צדק.

על סדרת "ראל דארק " האיש שלנו בחלל

על אורי אורלב

על מלחמת היהודים 2

על הדרך לגן העדן של גיל הראבן

על לפעמים זה אחרת של ורד טוכטרמן