היכל התהילה של הקומיקס העברי

רשימת סיפורי הקומיקס העבריים הטובים
והחשובים ביותר ב-100 השנים האחרונות

אלי אשד


בוקי מגזין הקומיקס בשבילך
הקומיקס העברי המקורי קיים עוד מאז שנת 1902 כאשר הופיע סיפור קומיקס מקורי בשם "גמול הרשע" במגזין הילדים "עולם קטן". במשך מאה ואחת השנים האלה הופיע מספר רב של סיפורי קומיקס מקוריים בשפה העברית במקומות שונים , במגזינים לילדים ולמבוגרים, בעיתונים , בספרים ועוד.

כאן אני רוצה להציג רשימה של סיפורי הקומיקס הישראלי החשובים , הטובים המעניינים ביותר בעיני במהלך מאה השנים האלה. הבחירה נעשתה ממיגון של שיקולים שלא כאן המקום לפרטם אבל כללו איכות אומנותית יחסית, ואיכות יחסית של הסיפור עצמו כמו גם הפרסום שלו זכה.

והנבחרים הם:

 1. "מיקי מהו ואליהו" מאת עמנואל יפה. סדרה שהופיעה במגזין "עיתוננו לקטנים" ב-1935 סיפורים מחורזים על עלילות ילד וידידו החתול . סדרת הקומיקס המקורי הראשונה שהופיעה בארץ ישראל וגם הראשונה שקובצה בספר בשם זה ב- 1939 .

 2. "אורי מורי" מאת אריה נבון ולאה גולדברג שהופיע ב"דבר לילדים" בשנים 1935 , 1936 , 1938 , 1942 , בכרכים י"ח (קומיקס) , י"ט (ציורים בודדים) כ' ( ציורים בודדים) כ"א תש"ו. אורי מורי היה ילד ארץ ישראלי שובב שהרפתקאותיו (שכללו גם התנחלות מתחת למים) הופיעו הן בצורת רצועות קומיקס והן בצורת ציורים בודדים. אורי מורי הופיע בפעם האחרונה ב-1967 בציור בודד שבו הוא טס לחלל וברטרוספקטיבה לזכר 30 שנה מאז שנוצר לראשונה בכרך 37 חוברת 31 . העמוד הביא את הסיפור הראשון על אורי מורי שבו הוא רכוב על גמל עולה על עץ תמרים ומושאר שם בידי הגמל. גולדברג ונבון חיברו סדרות קומיקס ידועות רבות כמו "אורי כדורי" "העולם ההפוך" "החמור החכם" ואחרות אולם נראה שאורי מורי היא הסדרה הזכורה ומאריכת הימים מכל אלה שיצרו במשך השנים .

 3. "גידי גזר: עלילות מימי הפלמ"ח" מאת יעקב אשמן ואלישבע נדל. הארץ שלנו כרך ג 1953 חוב' 2-27 . עלילות גידי גזר הקיבוצניק בעל כוחות העל (תוצאה של אכילת גזר) במאבק בבריטים ובערבים ובמתיחות של "ההכשרה" בשנת 1946. הפתיחה לסדרה המפורסמת ביותר של מגזין "הארץ שלנו". לאחריה הופיעו סיפורים נוספים על עלילותיו של גידי במלחמת העצמאות ובמבצע סיני אלא שבהם איבד את כוחות העל שלו כדי שלא יראה כעולה יתר על המידה על הלוחם העברי הממוצע.

 4. "גם אמנון במתנדבים" מאת דוש ויעקב אשמן הארץ שלנו כרך ד 4 1954 חוב' 21-40 ב-20 חלקים. ספור על גבורת נער עברי בימי השופטים. בימי מלחמת סיסרא נער עברי וידידו המבוגר מרגלים בעיר הכנענית חצור, לומדים את סוד הכנת הברזל ומחבלים במרכבות הברזל וכך מסיעים לכוחות הישראלים. הקריקטוריסט הידוע דוש שזוהי אחת מיצירותיו הבודדות בתחום הקומיקס הקפיד בסיפור זה הקפדה יתרה ויוצאת דופן בקומיקס ישראלי על "אותנטיות" של הלבוש והמבנים וכלי הנשק הקדומים.

 5. "יואב בן חלב" מאת "גור". סדרה של פירסומות מחורזות לחלב שהופיעה בשנות השישים ב"דבר לילדים" ו"הארץ שלנו" ותיארה את הרפתקאותיו של הילד חובש כובע הטמבל יואב שלאחר שהוא שותה חלב מקבל כוחות על שעיתם הוא משמיד כנופיות שלמות של פושעים, מכשפים חייזרים כו'. בשנות השבעים הופיעה גירסה חדשה של עלילות יואב במגזינים לילדים שבה הפך לשחור שיער . ובשנות התשעים הופיע ב"עיתון ערוץ הילדים " סדרת המשך בשם "יובב בן יואב בן חלב" שתיארה את עלילותיו של הדור הבא של יואב.

 6. "חללית הזמן" כתב וצייר אשר דיקשטיין. הופיע ב"הארץ שלנו" של 1964 וגם במגזין הקומיקס "בוקי". סיפור על משלחת שנוסעת בזמן לתקופת הדינוזאורים ופוגשת בתקופה זאת חייזר בן שני ראשים . סיפור מדע בדיוני מתוחכם למדי לזמנו. .

 7. "מסתורי היבשת האבודה". כתב וצייר אשר דיקשטיין שהופיע בדבר לילדים של 1965. סיפור שהופיע בצבעים עלילות משלחת המגלה את שרידי היבשת האבודה אטלנטיס מתחת לים.אחד מסיפורי הקומיקס המקוריים היפים ביותר וגם הודות לשימוש בצבעים שהיה נדיר ביותר בתקופה זאת.
  מסתורי היבשת האבודה

 8. "מליסלדה או האלים באים". מאת פנחס שדה וגיורא רוטמן שהופיע בארץ שלנו של שנת תשל"ב. הרפתקאותיו של נער שיוצר
  מליסלדה או האלים באים
  קשר עם תושבי כוכב הלכת נוגה. ה"מאגנוס אופוס" של פנחס שדה כותב סיפורי הקומיקס המוכשר והפורה ביותר של שנות השישים והשבעים ב"הארץ שלנו".

 9. "יוסקה מאיור" כתב דב זיגלמן צייר גיורא רוטמן. הארץ שלנו 24.1.1972 הופיע בשני כרכים של הארץ שלנו בתשל"ב ותשל"ג. חוב' 20-51. תשל"ב חלק א. וחוב' 1-50 חלק ב'.ב-81 חלקים. סיפור על מעלליו של פרטיזן לשעבר בתקופה שלפני הקמת המדינה ובזמן מלחמת העצמאות בעזרה למעפילים ובמלחמה בבריטים ובערבים. הארוך שבסיפורי הקומיקס הופיעו בעיתוני הילדים בישראל ובשפה העברית בכלל . זהו "רומאן גראפי " אמיתי המתאר בצורה אפית את האירועים שהביאו לקום המדינה. . .

 10. "אביר הכותל המערבי" כתב דב זיגלמן, צייר גיורא רוטמן. הארץ שלנו "כרך 24. 18.3.74-9.9-1974.חוב' 26 -50 ב-25 חלקים. סיפור קומיקס היסטורי על תקופת מסע הצלב הראשון צעיר יהודי מתחזה לאביר צלבן , מציל את חייו של מנהיג הצלבנים גודפריד איש בויון ומנסה לעזור לקהילת יהודי ירושלים בזמן מצור הצלבנים. הוא מציל את הכותל המערבי והופך להיות האביר השומר עליו עד שהכותל נכבש בידי חיילים ישראליים.

  לדעתי זהו סיפורו הטוב ביותר של רוטמן. סיפור דרמתי מאוד. (ואפשר גם להזכיר את סיפורם המשותף של שדה ורוטמן מאותה השנה "חולות אדומים" סיפור על לוחמים ישראליים במלחמת יום הכיפורים שמוצאים עצמם מאחורי קווי האוייב, ויוצאים במסע רגלי ארוך אל קווי ישראל. אולי סיפור הקומיקס המלחמתי הישראלי הטוב ביותר. .

 11. "מסע אל החידלון" מאת שמעון וסרשטיין שהופיע בפנטזיה 2000 מספר 17 ב-1980. סיפורה של ספינת חלל זערורית שמגיעה אל נבכי הביוב של תל אביב.

  רב שאנן נגד בנו של גודזילה

 12. "מיסטר טי במזרח הפרוע" מאת מישל קישקה. הופיע בחוברות המגזין "משהו" ב-1988. סיפור ענק בהמשכים שבו מסטר טי נודד לתקופות שונות של ההיסטוריה כמו המערב הפרוע , הפלישה הצלבנית לארץ ישראל ולישראל של שנות החמישים שם הוא פוגש את בן גוריון . "רומן גראפי " אמיתי שמן הראוי שיצא לאור יום אחד כספר.

 13. "עולמו של קפטין שוורץ". מאת קובי ניב צייר נועם נדב. כולנו , חוב' 1-52 1985. קומיקס בשחור לבן על הילד אורי צבי שנשלח בידי קפטין שוורץ לארץ הפילים ולמערב הפרוע . קומיקס מבדח ומקסים.

 14. "לחיות עם התנ"ך" של אפרים סידון ואבנר אברהמי. הוצאת כתר, 1987. 1990. יצא במקור סדרה בכתב העת "כותרת ראשית" שהופיעה תחת השם "התנ"ך ב-:954 פרקים". זוהי גירסה סטירית פרודית על התנ"ך שמתארת את גיבוריו כאנשים בשר ודם שלמעשיהם יש רלוונטיות רבה לזמנינו. הסדרה כיסתה את כל תקופת התורה מהבריאה ועד כיבוש הארץ בידי יהושע והייתה אמורה לכסות את התנ"ך כולו אך למרבה הצער הסדרה נקטעה באמצעה. בימי השופט יאיר הגלעדי.

 15. "רב שאנן נגד בנו של גודזילה" מאת דודו גבע, הוצאת מודן , 1993. עלילותיו של גיבור העל הישראלי האולטימטיבי במאבק כנגד משפחת דינוזאורים רצחנית שמאיימת על שלום היקום. ההומור המטורף של גבע בשיאו.

 16. "אהלן ואסאלאן במערב הפרוע. מאת קובי ניב ודודו גבע, 1985. צמד הבלשים השלומיאליים הקבוע של גבע מגיע למערב הפרוע ומשם לנשיאות ארה"ב, ומשם להחרבת העולם במלחמה גרעינית . שוב ההומור של גבע בשיאו. (כאן אפשר גם להזכיר את סדרת "יוסף " של גבע על עלילות פקיד אפור אבל לדעתי אין שם שום סיפור שמגיע לשיא של שני היצירות הנזכרות למעלה ).

  (מתוך האגודה הישראלית למד"ב © )

 17. "פליטה". מאת אסף חנוכה. במחנה 7.9.94 סיפור סרקסטי שמתאר את קשיי ההסתגלות והקליטה של חייזרים עולים ממאדים ההופכים לחלק מצה"ל. הסיפור הופיע בגליון מיוחד על עולים בצה"ל.

 18. "גנרליסמו" מאת ירמי פינקוס. במחנה . 9.11.1994. סיפורו של תינוק שמכריז בפני סבתו שהוא המנהיג הספרדי פרנקו ומתנהג בהתאם. סיפור שמציג בצורה מצוינת את שיטתו של פינקוס : להציג ללא כל הסבר סיטואציה ביזארית וללכת איתה עד הסוף

 19. "המתופף הקטן". מאת רותו מודן. "במחנה" 15.2. 1995. סיפור מימי מלחמת העצמאות האמריקנית על נער שמתגייס לצבאו של וושינגטון וכאשר חוזר לבית אימו מגלה שהיא נכלאה בבית והפכה לשלד. סיפור שמעביר בצורה מושלמת את הסיגנון "הרטרו =ויקטוריאני אדוארדיאני " שהיה בולט מאוד בסיפוריה של מודן עבור "במחנה".

 20. "אוסף השלדים". מאת ניל מנוס. במחנה. 13.9.96 . סיפור מרשים על סבתא ששומרת על אוסף שלדים שאחד מהם קורם עור וגידים והופך לחיה מעופפת בזמן שהסבתא הופכת לילדה קטנה ורוכבת על החיה. סיפור זה של שישה עמודים אחד הארוכים שהופיעו אי פעם ב"במחנה " הוא נדיר בקומיקס הישראלי בכך שהוא כמעט פיוטי

 21. "ציידי האבטיחים" מאת אתגר קרת ורותו מודן בספר "לא באנו ליהנות" מודן , 1996. סיפור של ילד שמוצא אבטיח אינטליגנטי נרדף בסיפור שהוא שילוב קרתי אופייני מאוד של ילדותיות ותחכום

 22. "סמטאות הזעם" עם אסף חנוכה בספר בשם זה הוצאת מודן , 1997. על ילד שמתאגרף עם נער ערבי ביפו. סיפור שהוא אולי הדרמתי בכל סיפורי הקומיקס של קרת. את הסיפור אפשר למצוא כאן

 23. "פרופיל "107 . כתב אורי פינק וציירו קורן שדמי ומיכאל נצר ויצא בהוצאת מודן ב-1998. סיפור של היסטוריה חלופית על ישראל שמוגנת בידי גיבורי על לא הרואיים במיוחד ובראשם הגלגול המודרני של גיבורו הראשון של פינק "סברא מאן". יצירת המופת של אורי פינק.

  (באדיבות בקבוק BakBook © )

 24. "זבנג הזהב" המיטב של 10 השנים האחרונות. 1999. עם שגיא בן נון. המיטב שבמיטב של סיפורי זבנג המרובים והמצליחים שפירסם פינק לאורך השנים וקשה לבחור בינהם סיפורים ספציפיים.

 25. "מסע הציד של באבא". מאת שי צ'רקה. מודן 2001. סדרת בבא על עלילות יהודי קדמון היא משיאי הקומיקס בשנים האחרונות בשימוש שהוא עושה ברעיונות דתיים ובהומור כמעט חילוני וסיפור זה שבו בבא מחפש אחר חיות דמיוניות המוזכרות בתלמוד הוא שיא הסדרה עד כה ומראה את ההתפתחות שחלה ביצירתו של צ'רקה.

 26. "ויקטור: חמישה סיפורים מצויירים". מאת אמני קבוצת "אקטוס" מירה פרידמן, ירמי פינקוס, בתיה קולטון, איציק רנרט, רותו מודן. הוצאת מודן , 2001 "אקטוס" הם קולקטיב של אמני קומיקס ישראליים שמפרסמים סיפורים בעיקר באנגלית אם כי לאחרונה יצירותיהם מופיעות גם בעברית. בספר זה מופיעות כמה מיצירותיהם הביזאריות שכל אחת מהן שונה מאוד ממה שנעשה בתחום הקומיקס אי פעם או זו מזו . יצירות שהדבר היחיד שמאחד בינהם הוא שם הדמות הראשית "ויקטור"..
תקוותי היא שבעתיד עם התפתחות הקומיקס בארץ יופיע עוד מגוון רב של סיפורי קומיקס מעולים.
קישורים

היכל התהילה של המד"ב הישראלי

על ההיסטוריה של הקומיקס הישראלי מיואב בן חלב ועד סברא מאן

מסברא מאן ועד לרב שאנן

גידי גזר עלילות גידי גזר

סיפורי הקומיקס של פנחס שדה פנחס שדה כותב קומיקס

המגזין "בוקי"

אורי פינק