"בוקי" מגזין הקומיקס בשבילך
(1967-1971).

היסטוריה ואינדקס של מגזין הקומיקס
העברי מאריך הימים ביותר

הכינו : אלון איצ'קוביץ' וְ - אלי אשד


(תודה מיוחדת לדני סלס על סריקת התמונות המופיעות במאמר זה)

"בוקי" היה מגזין הקומיקס מאריך הימים ביותר בשפה העברית שיצא אי פעם בישראל.בין השנים 1967 ועד 1971 יצאו לאור לא פחות מ-170 גליונות , השיא הישראלי של כל הזמנים.
בוקי השבועון בשבילך

הוא נוסד בידי מיליונר חובב קומיקס בשם פ. אורבך שעלה לארץ מדרום אמריקה ושאף להפיץ את סיפורי הקומיקס החביבים עליו בארץ, העורך הגראפי של המגזין היה אשר דיקשטיין , צייר קומיקס וגרפיקאי ידוע באותה התקופה שערך וצייר כבר מגזינים מסוגו של "בוקי " עבור הוצאת "רמדור". המגזין צבר הפסדים כספיים רבים כתוצאה מהוצאות הדפוס הגבוהות והפסיק לצאת לאחר 5 שנים שבהם יצא בסדירות אחת לשבוע . כיום חוברות המגזין הן פריטים נדירים ומובחרים של אספנים.

שמו של המגזין בא משמו של אחד מגיבוריו איש החלל העתידני "באק (או בוק) רוג'רס". בוקי כלל סיפורים ממקורות שונים:

כן הופיעו ב"בוקי " סיפורים היסטוריים , מערבונים , ספורי מלחמה ספורי בלשים ופשע רבים . סך הכל המגזין הציג את המבחר העשיר ביותר של סיפורי קומיקס שאותו הציג כתב עת כלשהו בעברית ומותו ב- 1971 היה אבידה גדולה לעולם הקומיקס העברי.

סך הכל יצאו 170 (ואולי 171 ) חוברות "בוקי" והן כיום נדירות ביותר. אין אף אספן ידוע בארץ שיש לו את כולם, מעטים ביותר הם אלה שיש להם את חלקם וגם החוברות הקיימות הולכות ומתפוררות.

ובכן ...לראשונה בארץ נעשה ניסיון לשמר חלק חשוב זה של התרבות הפופולארית העברית . חלק גדול מאוד מכלל הסיפורים שהופיעו ב-170 הגיליונות הועלה על שני תקליטורים שכוללים גם את כל העטיפות הצבעוניות של בוקי ואינדקס של המגזין וכעת באמצעות פלאי הטכנולוגיה אפשר "לדפדף " מחדש בכל חוברות וסיפורי המגזין ולהיזכר בעבר.
תקליטור 2 תקליטור 1

היזם של הפרוייקט הענק וחסר התקדים הוא חובב הקומיקס אלון איצ'קוביץ . כעת עמל אלון על העלאה של סיפורי קומיקס נוספים שהופיעו בעברית במגזינים נוספים מלבד "בוקי" על תקליטורים נוספים. אלה כוללים את סיפורי "דיאבוליק", סדרות נוספות וסיפורי קומיקס שונים שהופיעו בהמשכים במגזינים "דבר לילדים" ו"הארץ שלנו" בשנות החמישים השישים והשבעים מאת אמנים כמו אשר דיקשטיין וגיורא רוטמן, סיפורים כמו "מסתורי היבשת האבודה" "מליסלדה או האלים חוזרים" "יוסקה מאיור" ורבים רבים אחרים שאינם ניתנים כיום כלל להשגה. תקליטורים אלה הם צעד חשוב ביותר וכרגע יחיד במינו לשימור מורשת הקומיקס והתרבות הפופולארית בכלל בשפה העברית.

כל מי שקרא פעם את הסיפורים האלה, שרוצה להיזכר בהם שוב ולקרוא סיפורים שלא קרא מעולם ב"זמן אמיתי", וגם מי שלא הכיר אבל רוצה את התקליטורים שיצור קשר עם אלון לפי הפרטים המופיעים בטבלת הקישורים בסוף המאמר.

לכניסה לאינדקס לחץ כאן

לצפיה בתמונות נבחרות מהמגזין לחץ כאן


קישורים לפי סדר הופעת הנושאים במאמר

כתוב / כתבי ל- אלון איצ'קוביץ' או צלצל לטלפון 03-9223171

עוד על קומיקס ישראלי - מיואב בן חלב ועד סאברא מאו

חומר נוסף על באק רוג'רס

ועל סדרת הטלוויזיה על דמותו של באק

על פריץ ליבר

על ג'ודית מריל

על ג'ורג טוסקה

עוד על בריק ברדפורד

על פלאש גורדון

חומר נוסף על פלאש גורדון

חומר נוסף על מנדריק

על הפאנטום

על סיפורי הפנטום בעברית

על סטאר הוקינס

על איש הפלדה (אירון מאן)

על האקס מאן

על ג'ק פלאש

על חלוצי התקוה

קומיקס צרפתי

על סדרת "סופר בוי" הצרפתית

סיפורים על טנגה ומוד

על הנסיך וליאנט

על פופאי המלח