שודדי שבעת הימים

אלי אשד


(הופיע בגרסה שונה בשבועון "מקור ראשון" )
יו-הו, שירו לחיי שודד -הים.
ולדגל הגלגולת ועצמות בשר-אדם.
ולשעה של נחת-רוח, לתלין ולגרדום,
והידד לשד-המים הנורא שבתהום!"

(ג'ימס בארי, שיר בספר "פיטר פן")

במשך מאות שנים הם הטילו את אימתם על כל ערי החוף באיזורים ענקיים בים התיכון ב- אמריקה ובאיים הקריביים. רצחו, בזזו, אנסו, שרפו שדדו אלפי ספינות על אוצרותיהן ואף כבשו והשמידו ערים שלמות בכמה מקרים. דומה ששום מקום לא היה בטוח מפניהם ומאכזריותם. עד שנעלמו לבסוף.
(באדיבות מיתוס mitos © )

אך הם מעולם לא נעלמו לחלוטין. הם המשיכו לככב בספרי הרפתקאות מפורסמים כמו "אי המטמון" של רוברט לואיס סטיבנסון, בספרי הפיראט המלאי האצילי סנדוקן של האיטלקי אמיליו סלגרי ובספר הילדים הקלאסי פיטר פן של ג'מס בארי. הדמות של הפירט המאיים בעל רגל העץ (או יד הברזל או שניהם) עם תוכי על כתפו הפכה לחלק מהדמיון הקולקטיבי.

וכעת הפיראטים חוזרים שוב. הן בדמיון והן במציאות. בימים אלה מוציאה חברת וולט דיסני למסכים סרט חדש ומצליח שיעלה בקרוב בישראל בשם "שודדי הקאריבים ". זהו סרט שמבוסס על אחת האטרקציות הוותיקות והידועות בפארק" דיסני לאנד" של החברה של התקפת שודדי ים פראיים ומפחידים למראה על המבקרים השטים בספינה.

ישבו המומחים המבריקים של חברת דיסני, חברה שבזמן האחרון לא הייתה משופעת בהצלחות גדולות וחשבו: למה לא נהפוך את האטרקציה הזאת לסרט ? הרי אין הרבה דברים שיכולים להפחיד ולרתק קהל גדול כמו הסמל הניצחי של דגל הגולגולת והעצמות מעל לפרצופו המאיים של פיראט, ולכך הם הוסיפו תבלינים מודרניים של כוחות על טבעיים, פירטים הנרדפים בידי קללות כישופיות ואין סוף של פעלולים.

אנשי וולט דיסני כבר ניסו בשנה האחרונה עם כוחם עם פירטים בסרט המצוייר "כוכב המטמון" שהיה עיבוד מדעי בדיוני של "אי המטמון" של סטיבנסון שבו עלילות הפירטים הועברו אל העתיד ואל החלל החיצון ואל כוכבים אקזוטיים אחרים. הסרט היה כישלון חרוץ. וכך הפעם שמרו אנשי דיסני את הפיראטים בסביבתם הרגילה והמוכרת היטב לצופים, איי הים הקאריבי. והפעם הם הצליחו והם החזירו שוב את שודדי הים לתודעה, אם כי מעולם לא היה סיכוי שהם באמת נשכחו.

שודדי הים לאורך הדורות

לאות שהוא מפקד שודדי הים חגר טגמלה מתניו ששה אקדחים וששה סכינים !
למתניו של סגנו שונרא, חגורים היו ארבעה אקדחים ושלשה סכינים...
אלו הייתם נתקלים בטיפוסים כאלה בלילה ברחוב כשאתם לבדכם ואם אינכם אמיצים כל כך, הייתם מתעלפים בו במקום, רק למראה פרצופיהם המחרידים !

(מתוך" דני -דין ואוצר שודדי הים " מאת "און שריג")

ההיסטוריה של השוד הימי היא ארוכה וצבעונית מאוד. פירטים היו קיימים עוד בימי קדם . כך למשל היוונים הקדומים של ימי הומרוס במאה השמינית לפני הספירה והרבה זמן לפני כן הירבו לעסוק בשוד ימי בכל פינה שהגיעו אליה כשהם שטים תחת דגל מבשר רעות בצבע אדום כדם או שחור לבן. המשוררים היווניים הירבו לתאר בגאווה ובנוסטלגיה את מעשי השוד הימי של גיבוריהם המיתיים כמו אודיסאוס שהירבו לעסוק בשוד ימי כחלק מובן מאליו משיגרת יומם.

וכך גם עשו הסוחרים הימיים הממולחים הפיניקים שמעולם לא נמנעו מלעסוק בשוד ימי כשההזדמנות היציגה את עצמה. רק כשהתחזקה השליטה של הרומאים במרחבי הים התיכון הם הצליחו להכחיד כמעט לחלוטין את בעיית הפיראטיות במאה הראשונה לפני הספירה לאחר מלחמה של ממש שאותה ניהל המפקד הרומאי המפורסם פומפיוס (האיש שכבש את ממלכת יהודה) כנגד ציי הפיראטים השונים ששטו בים התיכון והיוו איום רציני על הסחר הרומאי בכל מקום.

אבל מרגע שנחלשה השליטה הרומאית בים עד שנעלמה לחלוטין שוב הרימו הפיראטים ראש. וכך הויקינגים הסקנדינביים נהגו לבצע מעשי שוד ימי ויבשתי אכזריים ואין סופיים במהלך מאות שנים שגרמו נזקים עצומים לממלכות ימי הביניים באירופה וכמעט הביאו לחורבנם במקרה של ממלכת אנגליה. שודדי הים הויקינגים אף הקימו את הגרעין למה שהפך לממלכת רוסיה בקיב.
סיר פרנסיס דרייק וספינתו
(מתוך Historia da Civilizaio © )

במאה השש עשרה הפכה הפירטיות לבעיה בינלאומית רצינית מחדש. שודדי ים הופיעו בהמוניהם באיזורי האיים הקאריביים וביבשת אמריקה ותקפו ללא הרף את ספינות המפרשים הספרדיות שנשאו כמויות עצומות של זהב וכסף מהמכרות העשירים במקסיקו ופרו. כמויות עצומות של זהב וכסף אלה מעולם לא הגיעו לספרד אלא לכיסיהם הרחבים של הפיראטים. היו אנשים אנשים אמיצים וידועים כמו פרנסיס דרייק וג'ון הוקינס שכמה מהם לא היו "סתם" שודדי ים אלא "בוקנירים "או "פריואטירים" דהיינו הם פעלו לא רק למען עצמם אלא בשירות הממשלה הבריטית במסגרת מאבקה כנגד ספרד הקאתולית.

המלכה אליזבת נתנה פקודה ישירה ל"כלבי הים" שלה לתקוף ספינות אספקה ספרדיות. תפקידם של הבוקנירים היה לשוט בספינותיהם הפרטיות ליזום קרבות ימיים עם ספינות ספרדיות שבהם נתקלו ואם התמזל המזל והשלל היה גדול הוא חולק בין הפיראטים ובין הממשלה שעמדה מאחוריהם ולעיתים גם מימנה אותם והייתה שותפה לפשע, אם כי באופן רישמי מלכת בריטניה הכחישה תמיד בתקיפות כל קשר בינה ובין הפיראטים.

בו זמנית הפיראטים פעלו בים התיכון ששם שימשו שודדי ים מוסלמיים כמו ברבארוסה המפורסם ועוזרו היהודי זינאן כחוד החנית במאבק של השולטן התורכי כנגד הספרדים הנוצריים. הפיראטים המוסלמיים האלה היוו איום ממשי על הציים הנוצריים ולעיתים קרובות יצאו כמנצחים במאבקים עם מפקדים נוצריים ברחבי הים.

מה היה טיבה של מערת -פריצים זו לא אוכל לתאר, אך נהוגה הייתה בידי מטורף, ומן הראוי היה לכנותה "בית משוגעים צף". כל היום כולו היו שותים לשכרה, מזמרים, מצוחים, מתקוטטים ומרקדים, ומעולם לא הייתה שעה בה היו כולם פיכחים יחדיו . ... טיץ' משל בנו אם נתן לקרוא לאנדרולמוסיה זו ממשל - על ידי המורא והמגור שהפיל על סביבותיו .

(רוברט לואיס סטיבנסון, "האדון מבלנטרי")

המאה ה-17 הייתה תור הזהב של הפיראטים באיזור אמריקה והים הקאריבי. איים שונים כמו ג'מאיקה שימשו כבסיסי פיראטים שהיוו מעין מדינות משל עצמם שבהם חיו חיים פרועים ביותר, ותושביהם התקיימו על רווחי השוד של הפיראטים.
אדוארד טיץ' "שחור הזקן"
(מתוך A Pirates Who's Who © )

הפיראטים לא רק ארבו לספינות ספרדיות הם גם תקפו ערים ספרדיות. הפיראטים היו ברובם ממוצא אנגלי וצרפתי אך עד מהרה הרחיבו את התקפותיהם אלה על ספינות של כל לאום שהוא ללא משוא פנים פוליטי בניגוד לתקופה הקודמת. השוד הימי התפשט לכל אורכו של החוף האטלנטי ובעיקר בים הקאריבי, אז פעלו רבים מהפיראטים המפורסמים ביותר.

אלה כללו את אדוארד טיץ' שנודע בכינוי "שחור הזקן" ונודע כנבל ססגוני אכזרי ואמיץ לב במיוחד, וכנראה גם מטורף במיוחד. הוא נהרג בקרב עם אונית כתר בריטית ב-1718. עוד פירט מפורסם היה קפטין ויליאם קיד, אדם שנשכר במיוחד בידי מלך אנגליה ויליאם השלישי על מנת "לצוד" פיראטים ב-1695. אבל "צייד הפיראטים" הפך לפיראט בעצמו והחל לבזוז בספינה שנועדה ללכוד שודדי ים את האוצרות של ספינות שלכדה. לבסוף נלכד קיד והוצא להורג בתליה אם כי הכחיש בתוקף שהיה פיראט עד נשמתו האחרונה ויש המאמינים לו עד היום.

כמה מהמטמונים ששדד והחביא התגלו מאז באי ליד לונג אילנד ומאז האימאג' של הפיראט שמסתיר את אוצרותיו באי בודד ולעולם אינו חוזר לקחת אותם מסיבה בלתי ברורה ובכך משאיר אותם לידי מגלה עתידני כלשהו, השתלט על הדמיון העממי. אז צצו גם שירי פיראטים שונים שהפכו למפורסמים והדגישו את חוסר המורא והפטליזם המוחלט בחייו של הפיראט . שירים כמו :

חמשה -עשר איש על ארון המת
יו-הו , ובקבוק של רום !
את השאר לקחו הבקבוק והשד
יו -הו -הו ובקבוק של רום !"

(מובא בספרו של רוברט לואיס סטיבנסון "אי המטמון")

מה הייתה דמותו של הפיראט האופייני ? היו שתיארו אותו בדמותו של רובין הוד כלומר שודד ג'נטלמני שאינו מתנכל לחיי אדם ומחפש רק אחרי אוצרות ששייכים לשליט רודני זה או אחר ונחמסו מילידים ונתינים מסכנים. למשל קפטין בלאד בספריו הידועים של רפאל סבאטיני. כזה היה במידת מה פרנסיס דרייק שהקפיד לא לפגוע בחיי אדם, ופירט נוסף שתרם לתמונה רומנטית זאת היה פיראט צרפתי בשם לאפיט שעזר לאמריקנים במאבקם כנגד הבריטים בניו אורליאנס ב-1812.

מצד שני תמונה דומיננטית מאוד היום של הפיראט היא של אדם שפל אכזרי אחוז טירוף רצחני ושיכור רוב הזמן אשר בז לחלוטין לחיי אדם. נראה ששודדי הים האופיניים היו לא זה ולא זה. הם היו בדרך כלל עדה של פורעי חוק שלא נרתעו מעולם מהרצח אך רק מועטים מהם (כמו למשל ויליאם טיץ') היו אחוזי תאוות רצח לשמה. גם הסיפורים על אומץ ליבם של הפיראטים בדרך כלל לא שיקפו את התנהגותו של הפירט הממוצע. שודדי הים העדיפו בדרך כלל לא להתקיף יריבים אלא אם כן חשבו שהם יתקלו בהתנגדות חלשה בלבד. ואם היה צל של חשש שהם יתקלו בהתנגדות חריפה היו מעדיפים לחמוק לדרכם ולחפש קורבנות מתאימים יותר.


מטיל הכסף וכלי הנשק עדין מונחים להם, ככל שידיעתי מגעת, במקום בו טמן אותם פלינט. ואין ספק שמבחינתי הם יכולים להיות מונחים שם לנצח. אלף סוסים ושוורים ואלף פרגולים ומגלבים לא יאלצוני לשוב לשם, לאותו אי ארור :ובחלומות הבלהה הגרועים ביותר שלי אני שומע את המשברים מתנפצים אל חופיו של האי בקול רעם ... וקולו הצורמני של קפיטן פלינט עדיין מצטלצל באזני : מטבעות של שמונה ! מטבעות של שמונה !"

(הסיום של "אי המטמון" מאת רוברט לואיס סטיבנסון)

לבסוף במאה ה-19 הושמדו פיראטים אלה סופית בפעולות מתואמות של הציים האנגליים האמריקנים והצרפתים שסרקו את הימים אחריהם וחיסלו את ממלכותיהם הקטנות בחופי אמריקה , הים הקריבי וצפון אפריקה .והצי האמריקני אף תקף בעתיים את לוב בפעילות ההתקפית הראשונה שלו במזרח התיכון בתגובה על פעולות פיראטים מלוב. אך זכרם נשאר מאז באין ספור סיפורי הרפתקאות כמו גם בסיפורים על אוצרות שהטמינו מנהיגי פיראטים שונים באיים נידחים ושרבים מנסים למצאם עד היום ולרוב ללא כל הצלחה.

נשים פיראטיות

הפיראטים תמיד נחשבים בדמיון העממי לכהתגלמות האולטימטיבית של השוביניזם הגברי השיכור. אבל עד כמה שהדבר מדהים, היו גם נשים פיראטיות וגם לא כל כך מועטות מהן שהסתדרו היטב בין הגברים השובינסיטים אם גם מידי פעם נאלצו להעמיד פנים של גברים בעצמם, מה שלא הפריע להם להיכנס לעיתים קרובת להריון מעמיתיהם גם במקרים כאלה.

ישנו אתר ברשת שמונה את שמותיהן של לא פחות מחמישים נשים (!) שעסקו בדרך זאת או אחרת בפירטיות וכנראה היו רבות נוספות ששמן לא השתמר וכמה מהן אף הצליחו להגיע למעמד גבוה בין הפיראטים השובינסטיים. שתיים מהנשים הפיראטיות המפורסמות ביותר היו אן בוני ומרי ריד. אן בוני שגדלה והתחתנה במדינת קרולינה הדרומית התאהבה בגבר אחר, בפיראט "קליקו ג'ק" רקהם, נטשה את בעלה והצטרפה לפיראט במסעי השוד שלו. מרי ריד חונכה כנער וברחה לים בגיל צעיר. ספינתה נתפסה בידי רקהם ובנני ואז הייתה מרי ריד לשודדת ים גם היא .
אן בוני ומרי ריד
(מתוך Cindy Vallar © )

על פי החוק , כל שודד ים -גבר או אישה -שנתפס נידון למוות. אבל כשהתברר שבוני וריד לאחר שנלכדו הן שתיהן הרות נדחתה הוצאתן להורג עד לאחרי הלידה. אבל בוספו של דבר אף אחת מהן לא הוצאה להורג בעוון שוד ימי : כמה בעלי מטעים עשירים מג'מאיקה הכירו את אביה של בוני והביאו לשחרורה. מרי ריד לעומת זאת מתה מקדחת בביתה סוהר לפני שאפשר היה לתלותה.

עוד פיראטית מפורסמת ומצליחה מאוד הייתה הסינית שינג יי סאו שבשנות ה-1810 שלטה על צי של 800 ספינות פיראטים ועוד כאלף ספינות קטנות יותר. לרשותה בביצוע מעשי הפירטיות שלה עמדו בין שבעים לשמונים אלף איש והיא גברה על כל ניסיון של הממשלה הסינית ללכדה. לבסוף נואשה הממשלה והיציעה לה חנינה אם תעזוב את הפירטיות . הגברת קיבלה את ההצעה. ואת שארית חייה בילתה כמנהלת בית הימורים. היא נחשבת ל"פיראט המצליח ביותר (מכל מין) של כל הזמנים". הוכחה נוספת עד כמה מוטעה הוא הכינוי "המין החלש" שניתן לנשים.

בהוליווד נשים פיראטיות הן בכל אופן מצליחות הרבה פחות. ב-1995 יצא למסכים הסרט "אי הפירטים" עם ג'ינה דיוויס בתפקיד פיראטית נועזת וקשוחה. זה היה אחד הכשלונות הגדולים ביותר בתולדות הקולנוע, הסרט שעלה 92 מליון דולאר הכניס בקופות רק 11 מיליון. הכישלון הטביע בפשיטת רגל את חברת ההפקה של הסרט שהייתה האחראית להצלחות גדולות כמו סדרת "שליחות קטלנית" עם שווארצנגר.

פיראטים יהודיים

עד כמה שהדבר ישמע מוזר היו גם פירטים יהודיים. היהודים אמנם נודעו מאז ומתמיד כ"עכברי יבשה" מושבעים, להוציא תקופה קצרה בימי שלמה המלך כאשר שטו למקומות רחוקים כמו אופיר ותרשיש. אך היו בינהם גם אנשים שפנו לתחום הפירטיות ועוד מימים קדומים. ידוע שיהודי יפו שבימי הרומאים עסקו בפעילות ימית נמרצת ביצעו פעולות של שוד ימי כנגד מטרות רומאיות בתקופת המרד הגדול ברומאים.

בתקופת "תור הזהב" של שודדי הים "הבוקנירים" במאה ה-16 אחד המפורסמים ביותר היה שודד ים יהודי מפורסם בשם סינאן "היהודי הגדול" כפי שכונה בידי אויביו הספרדים ואנשי ונציה והוא היה עוזר ראשי של מנהיג צי הפיראטים המוסלמי המפורסם ברברוסה שהטיל את חתיטו על הנוצרים. סינאן הביס את ציי הנוצרים בכמה וכמה קרבות ידועים ואחד מקרבות אלה שבהם הביס את ציי ספרד וגנואה היה בנמל פראוויזה כמעט באותו המקום בדיוק בו הביס אוקטביאנוס תבוסה ניצחת את מרקוס אנטוניוס וקליאופטרה בקרב אקטיום אלף שש מאות שנה קודם לכן . כאשר נפטר סינאן לאחר שנים רבות של נצחונות ימיים על הציים הספרדיים האיטלקיים נכתב על קברו :

"לבסוף גואל הגורל את הגוף, ואפילו יהיה זה של הקברניט אשר על תיבת נוח. כאשר קופץ הלויתן הגדול הקרוי מוות את לסתותיו, בולע הוא את האוקינוס בגמיעה אחת. לידו היה סינאן כיוסף חדש . אויביו יראו אותו יראת מוות .."
עוד פיראט יהודי מפורסם שהטיל את אימתו על הספרדים היה הרב שמואל פילאג'י ממנהיגי קהילת יהודי מרוקו שהיה גם ידיד אישי של נסיך הכתר ההולנדי. פילאג'י היה "בוקניר" שביצע פשיטות כנגד הספרדים בשם ההולנדים, וזכה מידהם להערכה רבה. כאשר נפטר לבסוף ביצעו לו ההולנדים הלויה ממלכתית.

הסופר דן צלקה התרשם מאוד מדמותו של פילאג'י וחיבר סביבו רומן היסטורי ידוע ומצליח לנוער בשם "פרחיה בין שודדי הים" (1984) שבו הוא מתאר את קורותיו של נער יהודי שבא במגע עם רב שודד ים נועז זה. צלקה מספר שכנער פולני תמיד חלם על מרוקו הרומנטית ובמיוחד על אותו שודד ים רומנטי. במסגרת המחקר שלו לספר הוא סרק מיקרופילמים בריטיים שסיפרו על משפט שביצעו שלטונות המנמל הבריטיים כנגד פירט יהודי זה כאשר ספינתו נכנסה לנמל שלהם ללא רשות. צלקה מספר שהתרגש מאוד כאשר עבר במסמכים אלה שתיארו ללא כחל וסרק את דמותו של הפירט היהודי הנשכח. והיו גם פיראטים יהודיים אחרים כמו רודריגו לופז שפעל באיים הקאריביים ואחרים. סיפוריהם של כמה מהם (והיו הרבה יותר מהם ממה שנהוג לחשוב) מסופרים בספרו של חיים יעקב פינקל "שודדי ים יהודיים" (1984)

ידוע שגם אחרי ימי סינאן ופילאג'י ולופז המשיכו יהודים בצפון אפריקה להחזיק בבעלותם גם ספינות ששימשו קברניטים מוסלמיים בפשיטות על אוניות של מדינות אירופיות שונות וככל הנראה מימנו מידי פעם גם פעולות כאלה.

במאה העשרים דומה היה שהפיראטים הימיים נעלמו מהזירה הימית ובוודאי שמהזירה המזרח תיכונית. אולם הם חזרו להופיע לזמן קצר מאוד בזירה הספרותית הישראלית .

הפיראטים המודרניים

הפיראטים נחשבו במשך שנים רבות כתופעה שנעלמה, שאפשר למצוא אותה רק בספרי ההרפתקאות ובסרטי הקולנוע לילדים, אך למרבה הצער הם חזרו אלינו בשנים האחרונות בגדול ולא רק מעל מסך הקולנוע. שמם כידוע משמש כיום ככינוים של מעתיקי סרטים דיסקים וקלטות ותוכנות מחשב שונות שמהווים כיום איום רציני ביותר על תעשיות הקולנוע והמוזיקה. ישראל אולי מעולם לא הייתה מרכז חשוב של פירטיות ימית אבל היא בהחלט מהווה כיום מרכז לפיראטיות מסוג זה.

ומעבר לכך גם הפירטים מהסוג המקורי, הפירטים הימיים עושים היום "קאם באק" . ישנה כמות גדלה והולכת של דיווחים על התקפות על ספינות בידי כנופיות מאורגנות בימי המזרח הרחוק, כנופיות שמנצלות את העובדה שאין בסביבה ציים חזקים ושאסור בדרך כלל לאנשי צוות לשאת עימם נשק. יש מקום לחשש שתופעה זאת רק תיגבר בעתיד ככל שמתדרדר המצב הכלכלי באיזורים אלה מה שיעודד את התושבים לפנות לפירטיות כפי שאירע בעבר ושתופעות אלה רק יתפשטו לאיזורים שונים.

יש גם דיבורים על חיבור בין הפיראטים המודרניים האלה ובין אירגוני טירור כמו "אל קעידה" . מה שמראה לנו שאין חדש תחת השמש, שהרי חיבור כזה בין טרור ימי ופוליטיקה ובין פירטיות והמאבק בין ציליביזציות המערב והמזרח היה קיים עוד במאה ה-16 כאשר ציים נוצריים נאבקו בציי הפיראטים של המוסלמי ברברוסה והיהודי סינאן שפעלו בשירות השולטן התורכי.

אנחנו בכל אופן מעדיפים לחשוב על הפיראטים כעל דמויות רומנטיות ואביריות אם גם צמאות דם של העבר המת, מעין אלה שאותם תיאר סטיבנסון מחבר "אי המטמון" בשירו :

אם סיפורי מעשיות וזמר מלחים נושן
על סער והרפתקאות, על קור, על רוח ושרב
אם אניות מפרשים ונטושים על אי קטן
ושודדי ים ומחבוא שבו קבורים אוצרות זהב ...
ישבו לב כל צעיר בר דעת
כמו את ליבי -בקסם רב ...
מה טוב גם כן ! והלואי
נרד כמותם אלי בור קבר
גם אנוכי גם שודדי .

(מובא בספרו של רוברט לואיס סטיבנסון "אי המטמון")

קישורים

הידד לספינה קפריקורן : סיפורי פיראטים ישראליים

הסרט "שודדי הקאריבים"

ועוד ביקורת

ועוד על "שודדי הקאריבים"

וגם על שודדי הקאריבים

נשים פיראטיות

עוד על נשים פיראטיות

יהודים פיראטים בימי קדם

פיראטים יהודיים

קישורים פיראטיים

עוד על פיראטים