סיפורו של הגולם - היה או לא היה ?

רפי גטניורשף מת
"לאחר מותו של רשף המשיך הירחון "הגולם" להתקיים רק עוד שנים אחדות. קשה להעריך מה בדיוק הביא לסגירת המגזין. אולי זה היה בגלל הגידול הניכר בהוצאות ההדפסה וההפצה ואולי בגלל התחרות הגוברת באמצעי מדיה אחרים כמו הטלוויזיה והמחשב שגרמה לירידה במכירות – ואולי שילוב של השניים. מכל מקום, סופו של המגזין היה בלתי נמנע והיה ברור שבמוקדם או במאוחר זה יקרה. אבל הקש ששבר את גב הגמל היה המריבות האינסופיות בין שלושת בניו של אוריאל רשף, שאף על פי שכולם עסקו כמו אביהם בתחום הקומיקס, כל אחד מהם ניסה למשוך את המגזין לכיוון אחר. השלושה התקוטטו ביניהם ללא הרף, ומריבות אלה, לא פחות מן הסיבות שהוזכרו לעיל, הן ככל הנראה אלה שגרמו בסופו של דבר לסגירתו של המגזין"

(הגולם פרק ז' עמ' 68 פסקה ראשונה)

כך פותחים אורי פינק ו אלי אשד את הפרק האחרון והמסכם של ספר הגולם שהוציאו יחדיו ב"מודן הוצאה לאור" בשלהי 2003. ובחרתי להתחיל דווקא מהסוף מכיוון שיש בו את כל הסממנים האמורים להכניס נופך של מציאות עכשווית לספר כולו, הוא מצייר לנו מצב שגרתי ונדוש של מה שקורה ליצירה הכתובה לקוראים וליוצרים, ונראה לנו מאד מוכר והגיוני.

לפעמים טוב לכתוב ביקורת זמן מה לאחר צאתו של ספר לאור. אני רוצה להודות כאן שאילו הייתי קורא את הספר וכותב עליו סמוך לזמן הוצאתו לא מן הנמנע שהייתי נופל בפח כמו מנחם בן ממעריב "הגולם מתל אביב" ונאלץ שבוע לאחר מכן לפרסם הודאה כמוהו "איך עבדו עלי שני הליצנים הנפלאים"

למזלי הרב עקב לו"ז צפוף שלי בשלהי 2003 אמנם לא הספקתי להיות בין הראשונים שכתבו על הגולם אך גם נמנעה ממני הנפילה בפח המתוארת לעיל. בינתיים הספקתי להשתתף בערב ספרותי שארגנו אלי אשד ואורי פינק לכבוד הוצאת הגולם לאור "ממוקומנטארי ועד אלטרנטיבי" והשתתפו בו גם ד"ר אילנה גומל שדיברה על היסטוריות חלופיות ו רועי צ'יקי ארד שהאיר את הנושא מנקודת מבטו. בתחילת הערב סיפר אורי פינק בעזרת שקופיות את ספור תולדות הגולם ולאחר שסיים את הקרנת השקופית האחרונה, הסביר למי שעדיין לא הבין שהמציאות המתוארת היא מציאות חלופית פרי דמיונם הפורה ותו לו. את הספר עצמו (למעט ההקדמה) קראתי רק לאחר מכן.

ולא שאין רמזים לאורך ספר עצמו. יש ויש ואפילו בולטים.

זה מה שיפה במציאות חלופית. חלקים גדולים בה קרובים מספיק למציאות העכשוית על מנת ליצור נופך אמין אמיתי עד כדי כך שגם הקורא שכבר ברור לו כי מדובר במציאות אחרת או ביקום אחר, מבין שלא מן הנמנע שהייתה מתפתחת מציאות כזאת אילו היה קורה א' במקום ב' או ג' במקום ד', והאפשרויות הן בלתי מוגבלות כמובן. ז'נר של מציאות אחרת וקווי זמן שונים המתנהלים במקביל נפוץ מאד בספרות המד"ב ונסמך על תיאוריות שונות של עיוותי חלל-זמן, שבספרות המד"ב מאפשרים מעבר למציאות אחרת. כאן עושים זאת אלי אשד ואורי פינק באמצעות טווית מסכת שלמה של דמות שלא הייתה ולא נבראה ויחד עם זאת מקבלת חיים ונוכחות והופכת להיות חלק מהתרבות והפולקלור האמיתיים.

עדות לכך מצאתי בשבוע שעבר כשכתבתי את המאמר מחריבייך ומהרסייך ומצאתי כי אתר כלשהו עשה שימוש (לא ראוי לטעמי) בדמות שיצרו אלי אשד ואורי פינק והם לא היו עושים זאת אילולא הפך הגולם לדמות מציאותית בהוויה שלנו, מה שמראה שמציאות אלטרנטיבית יכולה לתפוס גם את מקומה של המציאות ה"אמיתית".

הספר עצמו נקרא בשטף, האיורים מרהיבים ביופיים ובלוויי קליפ המבוצע ע"י היוצרת המוכשרת יסמין אבן הוא מספר את סיפורה של ההוויה הישראלית על שלל דמויותיה לאורך ההיסטוריה המוכרת לנו המהווה מסגרת לסיפור הקומיקס אותו רוצים השניים לספר. הטכניקה של שרבוב הגיבור והפגשתו עם אנשים מוכרים ונטילת חלק במאורעות מרכזיים מקובלת מאד בז'נר של ספרות הילדים והנלווית אליה עד כדי כך שנראה בהחלט טבעי לקורא שבין שלל הגיבורים שהיו בשנות ילדותו היה גם הגולם... אז אפילו אם הנערים שבתמונות אינם אלי אשד ואורי פינק בנערותם כפי שהם מעידים על עצמם (ואולי כן - אין לי שום כוונה לקבוע עמדה בעניין), אין זה גורע כלל מהמציאות אותה הם יצרו.

אלי אשד עם חולצת הגולם אורי פינק עם החוברות

גם ברור מקריאת הספר איזו מציאות קומיקס היו רוצים המחברים שתהיה בארץ והספר בסופו של דבר הוא בעיני אנדרטה למה שהם היו רוצים שיהיה ולא התפתח. מבחינה זו הוא משלים חלל שיתכן וברבות הימים יהפוך להיסטוריה עצמה גם אם לא היו הדברים מעולם.

(כל התמונות במאמר זה הן באדיבותו של אלי אשד © )קישורים

אתר ספר הגולם

ההקדמה לגולם ב ISF

היקום של אלי אשד

הגולם במיתוס

ביקורת על הספר של רמי שלהבת באתר בלי פאניקה

ביקורת על הספר של שמואל פומברג באוקאפי

ביקורת על הספר של ד"ר יובל רבינוביץ' בפא"צ

ביקורת על הספר של אורית הראל במעריב

ביקורת של מנחם בן במעריב פעם ראשונה

ביקורת של מנחם בן במעריב פעם שניה

ביקורת על הספר של אלון רוזנבלום ב ISF

פנחס שדה והגולם : פרק מהספר

מאיר עוזיאל במעריב- הגולם מכה שנית

על הגולם לקוראי אנגלית